Объявление форума
Регистрация отключена. Сообщения отправляйте на электронную почту- valvic23@gmail.com

Бадьорівська юшка

х. Карпцы, Саивского с/совета, Сумской области
Ответить
Аватара пользователя
valvic
Основатель форума
Сообщения: 237
Зарегистрирован: 07 авг 2017, 08:44

Бадьорівська юшка

Сообщение valvic » 07 сен 2020, 13:55

БАДЬОРІВСЬКА ЮШКА
Изображение
частина перша: ПРЕЛЮДІЯ
...Перед тим, як приступити до висвітлення основної частини розповіді-казки хочеться зупинитися на деяких визначеннях та поняттях, які в подальшому будуть використовуватися без детальних пояснень, просто як само собою чіткі та ясні.
...Перше незрозуміле слово, це "БАДЬОРИ".
...Хутір Карпці Саївської сільради в далеку давнину називалося СЕЛОМ. Це вже зараз воно перетворилось в хутір, а власне кажучи, поступово зникає зі Світу цього.
...Так от КАРПЦІ складалося з своєрідних анклавів, або хуторських "регіонів". Це тобі і Клюси і Валюхи і Шульги і ...Бадьори.
...Бадьори були розташовані внизу Карпців, поближче до Мар"янівки. Через них проходила "траса" яка з"єднувала Гришки, Мар"янівку та Карпці. Видатною і єдиною пам"яткою архітектури цього анклаву є Бадьорівський місток, який в напівпорушеному вигляді зберігся до цих часів.
...В далекі часи 20-х років 20 століття Бадьори був найбільш зажиточним анклавом в Карпцях. Іменно в Бадьорах було більше всього середняків, і навіть куркулів. І після колективізації в Мар"янівській сільраді в Бадьорах був створений перший колгосп (Мар"янівка-Карпці) який називався "Червона зірка". Першим Головою колгоспу був Валюх Микола Михайлович (в подальшому його буду називати "Голова", або "дядько Микола"). Завхозом цього колгоспу був Ващенко Андрій Гнатович (далі- "завгосп" або дядько Андрій"), який проживав в Бадьорах.
...Село Карпці в 30-ті роки адміністративно входило до складу Синівського району.
...В Бадьорах були розташовані і основні "активи" колгоспу- комори різні, приміщення сільради, приміщення правління колгоспу. Словом, з Бадьорами трішки розібралися, але я зразу попереджую, в історичних дисертаціях інформацію використовуйте обережно, можете "пролетіти".
...Друге поняття, це "ЮШКА", начебто воно і зрозуміле, але треба трішки з ним привязатися до тих далеких часів 20-х 30-х років минулого століття.
...ЮШКА- це рідка страва бульйонного типу. Класика юшки- це картопля, зажарка, і трішки локшини. Але все залежить від достатку. Якщо добавляється курятина то юшка перетворюється потихеньку в "курячий суп". А якщо на полюванні "завалили" кабана, то проварені і дрібно нарізані куски м"яса перетворюють юшку в шурпу.
...В ті далекі, голодні часи навіть картоплі не бувало (під голодомор) і обіднену юшку варили зі всього, чого можна - і капустяна юшка, і бурячна юшка. А зажарку не було з чого робити. Мама говорила, що якщо в чавун цієї страви ложечку олії добавляли, то радості багато у дітвори було. Страшні роки були. Тому, класична (бідна) юшка з картоплі, зажарки і локшини (якщо вона була) це був страндарт споживання. Ющка і шмат хліба- це найвише задоволення в перші післяголодоморні роки.
...Друга, не поширена а місцева назва ЮШКИ в ті часи застосовувалась до БРАГИ. Треба віддати належне, що в перші роки після голодовки самогон майже не гнали- не було з чого. Цукор був на вагу золота, його дітки не бачили, цукровий буряк також варили та їли.
Зате, що було в кінці літа з перебором - це яблука та різні ягоди. Бадьорівські сади (це ще від куркулів) славилися своєю врожайністю та і інших ягід хватало. Правда, консервувати не вміли, зберігати також довго не вміли тому знайшли специфічний вихід.
...В велику дерев"яну бочку засипали яблука, ягоди, всякі там дмух"яні трави і ...квасили. Після закінчення довготривалого процесу бродіння, коли бактерії були знесилені до небойового стану, отримували своєрідний напій. Цей напій чимось нагадував і квас і брагу за міцністю, що витягувала за міцність ПИВА, а то і доходила до міцності ВИНА. І оцей напій в карпцівському народі жартівливо називали "юшка". А от вже яку юшку ти хочеш, необхідно було пояснювати.
...І останнє, дії розповіді-казки проходили в далекому 1934 році. Це було пізнє літо, Народ ще тільки трішки-трішки почав оклигуватися від голодомору, але вже був створений перший колгосп на терені нашого села "Червона зірка", в якому і проходили ці захоплюючі сільські пригоди...

Аватара пользователя
valvic
Основатель форума
Сообщения: 237
Зарегистрирован: 07 авг 2017, 08:44

част.2. Бадьорівська юшка

Сообщение valvic » 07 сен 2020, 13:57

частина друга: Бадьорівська ЮШКА
...В п"ятницю, 20 липня 1934 року в Карпцях стояла прекрасна погода. Сонечко, але без спеки, класична літня погода. Все це сприяло виконанню важливої для новоствореного колгоспу "Червона Зірка" задачі: - підготовки до вивозу на заготпункт в село Синівку першого урожаю.
...Всі енергічно працювали, особливо активісти, які будуть представляти колгосп в Синівці, під неусипним керівництвом Голови Миколи та завгоспа Андрія.
...Готували вози, ремонтували в них дірки та поломки, змащували дьогтем осі колес, загружали на вози мішки з зерном. Одним словом формували святково-показову колону з урожаєм. Для повної "святковості" було підготовлено два транспаранти, виготовлені з кумачевої тканини. Написи на них були ідейно-витримані, типу "Перший урожай в засіки рідної Держави!", ну ми не будемо на них акцентуватися...
...Словом, все підготували, повели годувати коней, і тут думка виникла, що і самим необхідно підхарчуватися...
...Голова Микола кивнув завгоспу Андрію, мовляв приготуй чогось поїсти, головне щоб їжі було багато. Ну а що в ті часи означало "багато", це, звісно - юшка і багато хліба.
...Колгоспна кухарка тітка Мотря швиденько розвела вогнище, поставила великий чавун з водою, начистила на накришила картоплі. Окремо, на сковороді зробила зажарку з сала та цибулі. Це тобі не ложка олії, а класична зажарка!! Добавила в страву морковки, петрушки, укропчику. Юшка получилася- смакота!!! А якщо на стіл подати свіжевипеченого хлібця з нового урожаю, то всі неурядиці минулого якось пригнічуються та відходять на задній план. Мало того, на стіл було подано часник і цибулю, а також сіль, що в ті часи також було в деякому дефіциті. Словом "поляна" для колгоспного активу була солідною.
...За стіл засіли притомлені активісти, туди ж залучився і Голова з Завгоспом. І все було як зазвичай, але чогось не хватало. Про оцю нехватку голосно і напівжартома натякнув дядько Микита, загадково поглядаючи на Завгоспа: "Ох! ...якби до оцієї юшки та ще "юшечки" прибавити!". Дядько Андрій запитувально подивився на Голову. Голова Микола трішки подумавши, стверджувально кивнув головою
...Завгосп тут-же зірвався з місця, підхопив два великі глечики і рвонув в колгоспну комору, де в напівпідвальному відсіку знаходилися три бочки з благодатним напоєм. Напій в одній бочці бурлив та шумував, ще "відігравався". В двох інших бочках начебто "процеси" закінчилися. Причому, одна бочка була повністю готова до споживання, Андрій про це знав, так як уже на собі випробував його декілька днів назад. Понюхавши, попробувавши на смак рідину з однієї, а потім наступної бочка він остаточно визначився і наповнив глечики до самих вінець.
...Ой, як зрадів колгоспний актив! Воно, звісно оця "юшечка" до самогонки не витягувала, але дмухняний кисленький напій, злегка хмільної консистенції без уваги не зостався. Словом, поїли, попили, всі осталися дуже задоволені і напівстомлені розійшлися по домівках.
...Ранок суботи, 21 липня 1934 року був сонячним і радісним. Правда на радість від погоди накладався деякий специфічний відтінок. Колона від колгоспу "Червона Зірка" готувалась для виходу в Синівку. Правда "готувалися" ще не означає "були готовою". В новоствореній колоні був дивний і незвичний кругообіг. З інтервалом в п"ять хвилин весь актив і вся делегація на чолі з Головою якось сильно почали цікавитися навколишніми кущами і сортирами. Всі якось туди бігають, з кушів починають звучати специфічні звуки і розповсюджуватися запахи легкої хімічної атаки зі всім відомим запахом. Господи!!! що трапилось???.
...А трапилось те, що в "напої"- юшці не всі бактерії загинули на "виробництві", а ті які уціліли накинулись на шлунки бідних активістів. Зітворили оці бактерії "повстання", що привело до неадекватної поведінки "атакованих". Від агресії бактерій постраждала вся Делегація, весь Актив на чолі з Головою. Не постраждали тільки коні, яким юшку не давали, а також завгосп Андрій. З конями все зрозуміло, а от з дядьком Андрієм не зовсім.
...Напевне, у звʼязку з попередніми "прийомами" рідини у нього випрацювався імунітет, або бактерії визнали його за "свого", але у Завгоспа не було ніяких "часто-рідинних викидів зі специфічним запахом". Що робити, коли та Особа, яка подала напій не постраждала, а всі інші розсередились "по кущах"?!
...Правильно!!! За це бʼють морду!! До мордобою справа не дійшла, але психологічний (та і інший) клімат серед активістів було зіпсовано капітально. Мало того, святкова колона була виведені зі строю і в цей день на заготпункт Синівки так і не відбула. Дядько Андрій з горя "висмалив" півглечика "юшки" і з великою надією приготувався до відвідування кущів.
...А в цей час, на Синівському заготпункті відбувалися торжества. Колони з різних колгоспів району, з транспарантами, вінками скопичилися в святковому безладі. Була споруджена трибуна, з якої звучали патріотичні речі, що прославляли справу Леніна-Сталіна, проклинаючи куркулів та їх прихвостнів - середняків. Словом проводилася грандіозна політична акція.
...Кореспондент районної газети "Молодий комунар" спішно нотував тези виступаючих для публікації розгорнутої на всю сторінку статті. Воно ж не так важливо, скільки і якої якості колгоспники привезли зерна. Важлива політична активність та свідомість колгоспників та їх устремління перемогти куркулів в безкомпромісній боротьбі на ідеологічному фронті.
...Дійшла черга і до представників Карпцівського колгоспу "Червона Зірка". І тут!!! мама моя, немає ні колони, ні жодного кумачевого транспаранту, а також жодного представника зазначеного колгоспу. Нікого немає!!!
...Тут в районного керівництва виникли якісь незрозумілі думки: - що це, антиколгоспна політична акція? чи може по дорозі на Синівку на колону напала банда недобитків-куркулів, пограбувала колону, а тепер, десь в ліску знущається над колгоспними активістами?
...В ті часи інтернет ще не працював, мобільний звʼязок також та і простого телефонного звʼязку до Карпцв ще не було. Тому про кризову ситуацію, що виникла можна було тільки випрацьовувати гіпотези, одна гірша за іншу.
...Як би там не було, але в другій половині дня з Синівки до Карпців висунулася кінна опергрупа ОГПУ-НКВС, в складі двох осіб - старшого оперпрацівника Савватійовича (по батькові) і ще одного оперпрацівника, дані на якого для історії не збереглися.
...Під кінець дня опергрупа прибула до Карпців і зразу приступила до роботи. Несформована колона, актив, який зосередився по кущах, як з хреста зняті Голова та Завгосп, все свідчило про дику неординарність ситуації, яка виникла. Під теракт вона не попадала, але те, що Завгосп, який всіх напував сам не постраждав надавав цій ситуації неоднозначні відтінки.
...Савватійович вирішив, що в цей день вони ще попрацюють, переночують і на наступний день заберуть дядька Андрія в Синівку для більш ретельного вияснення обставин. Заодно опергрупа буде супроводжувати запізнілу колону з урожаєм, мало чи що, конвой не завадить.
...Водночас, старший оперпрацівник вирішив провести деякі практичні заходи. З славнозвісної бочки націдили два глечики напою і заставили Завгоспа висмалити півглечика. Ну це для того, щоб вияснити вплив напою на головного винуватця акції. Бактерії відмовилися атакувати дядька Андрія.
... Ну а якщо ночівка в колгості, то необхідно "стражів законності" якось нагодувати. Голова Микола, з переляку, дав команду зарізати курку і підготувати юшку з куркою (ну а там картопля, зажарка, як зазвичай).
...Вечором засіли вечеряти. На цьому заході були присутні два оперативники, Голова і Завгосп. Окрім юшки, хліба і приправ на столі стояли півтори глечика "напою". Савватійович поцікавився у Завгоспа стосовно стану шлунку. Потім він взяв глечик, трішечки націдив "юшки" і спробував на смак. Напій йому сподобався. Якось все "розмагнітилось" і оцей напій бистренько "розійшовся" по всіх учасниках застілля...
...Ніч пройшла тихо і сокійно. Зоряне небо, повний місяць та низька смуга туману застилала низину, злегка приховуючи від навколишніх Бадьорівський місток.
... Неділя, 22 липня 1934 року була сонячним днем. Правда про те, що вона була радісним днем говорити не приходилось. Гамір і гуркіт коліс возів з мішками з зерном, кумачеві транспаранти, активісти і колгоспна делегація - всі готові везти, (хоча і з запізненням) на заготпункт перший урожай від "Червоної Зірки". Все добре, за винятком одного - відсутній "конвой".
...Бактерії, які знаходились в "юшці" оголосили війну всім особам, які її споживали. Пострадали - Голова, і два оперпрацівники. Не пострадали від цієї "війни" коні і ...Завгосп.
...Колона з врожаєм поїхала на заготпункт без конвою. Там, звісно, уже таких торжеств, як в минулий день не було. Та і кореспондент газети "Молодий комунар" був відсутній. Словом, ексцес був замʼятий, все пройшло без політичних звинувачень.
...В цей час опергрупа НКВС, яка перебувала в Карпцях з всіх сил боролася з бактеріями і ошивалася біля найближчих кущів. Ну, куди тут їхати , якщо не встиг на коня залізти, а тебе до кущів тягне? Мудро вирішили- добу пересидіти в Карпцях, стабілізувати шлунки і на наступний день висуватися на Синівку. Про завгоспа Андрія оперативники "забули", його не чіпали, словом, місію завершили. Вечором поїли юшку з куркою, без яких небудь напоїв. А на наступний день Савватійович зі своїм напарником видвинувся до пункту постійної дислокації.
...Колгоспна делегація прибула з заготпункту, розпрягли коней, зіставили вози і повечеряли. На вечерю їли просту юшечку, з картоплі та зажарки. Про напій ніхто мови не підіймав.
...От ви запитаєте:- а що ж трапилось з трьома бочками зі спорченою закваскою?? Ну, начебто взяли та вивернули все в стічну канаву?? Ага!!! Зараз!!! Розігналися!!!. Де це ви бачили, щоб наші людочки хмельну бражку в канаву виливали??!!, вони скоріше перетравляться, чим виллють.
...Закваска-бражка получила іменну назву "Бадьорівська юшка", відстоялася ще тижнів три, повністю відбродилася і розійшлася серед колгоспників "Червоної Зірки". При цьому, як не дивно навколишні кущі від надокучливих візитів колгоспників не постраждали.
====
...Давненько це було. Але ще довгенько в Карпцях та навколишніх округах блукала кодова назва "Бадьорівська юшка". Бувало двоє-троє друзів-колгоспників зберуться, потеревенять, а потім один другому підморгує:"Пішли до мене, "юшечки" дьорнемо!". На що співбесідник йому:"Що!, ...Бадьорівської??" - "Ні-ні!, ...самогоночки".
...Або, коли в кого-небудь якісь нелади зі шлунком і він зачастив до "кущів", то на німий запит колег надає пояснення:"...Та от юшечки наївся, ...Бадьорівської..."
======
...Пройшли времена. Немає вже мікрорайону "Бадьори", та і Карпці поступово зникають. Зникли з Світу цього і колгосп "Червона Зірка" і всі колгоспники далекого 1934 року. Все змінилося.
...Зосталася з нами тільки памʼять наша та перекази наших бувальщин.
...До тих пір, поки є в нас памʼять, до тих пір є і МИ...

Ответить