Объявление форума
Регистрация отключена. Сообщения отправляйте на электронную почту- valvic23@gmail.com

Агент п"яти розвідок

...експерименти щодо Україномовного викладення "ОПУСІВ"...
Ответить
Аватара пользователя
valvic
Основатель форума
Сообщения: 237
Зарегистрирован: 07 авг 2017, 08:44

Агент п"яти розвідок

Сообщение valvic » 17 июл 2020, 20:13

АГЕНТ П'ЯТИ РОЗВІДОК
(Казка-бувальщина)

...Уся ця історія почалася з непримітної товстої книженції, яка називалася "КАТАЛОГ передплатних періодичних видань радянської преси на 1977 рік".
...Для юного авіаційного техніка Валвіка (ВВ), у селищі Учарал, у Казахстані ця книженція зіграла певну роль в осмисленні та формуванні його світоглядних основ.
...У ті далекі сімдесяті роки минулого сторіччя справи навколо періодичної преси були суцільною проблемою. Мова звичайно не ідеться про фаворитів радянсько-партійної преси, типу газет "Правда", "Красная Звезда", "Комсомольськая правда", або армійська газета "Крылья Родини", а також журналів "Коммунист Вооруженных Сил" або просто "Коммунист". Ні-ні!!! Ця преса поширювалася без яких-небудь обмежень. Мало того, у Збройних Силах ці видання були обов'язкові до підписки, а по кількості виписаної макулатури якось, побічно визначалися і ідеологічні інтереси радянської армійської молоді.
...Тому справи з періодикою доходили до цілковитого абсурду, коли на чотирьохліжковий номер у гуртожитку приходило чотири "Правды" а також чотири журнали "Коммунист Вооруженных Сил".
...Газета "Правда" мала особливу користь. За цілих три копійки - похідна скатертина. В процесі підготовки до чаювання, наприклад, то стіл накривався сходу, це на саме покриття столу. Заодно, самі розумієте, дивитися на Генерального Секретаря ЦК КПРС через призму чарок значно приємніше, чим у натурі.
...А так, щоб щось почитати... О-оо! Отут проблеми невимовні. Усі мало-мальськи популярні видання - на ліміті. Це і " Навколо світу", і "Юність" і все-все інше... Та і "Крокодилів" теж на всіх не вистачало. Що поробиш, заморське чудовисько. Одним словом, неідеологічного почитати то і нема чого.
...Напередодні кожної передплатної кампанії в кожну авіаційну ескадрилью Гвардійського авіаполку безкоштовно видавали барвисті Каталоги передплатних видань СРСР. Товстючими отакими барвистими книжками, ці каталоги виявилися.
...Невідомо, яким боком, але замполітові нашої ескадрильї перепала ціла упаковка цих Каталогів. Поміркувавши, він вирішив роздати ці книжки з розрахунку - одна книга на льотчика, і одна книга на двох техніків. Створилася інформаційна дискримінація. Але потім, чомусь Каталогів виявилося значно більше розрахункової кількості, та і льотчики не загорілися особливим бажанням тримати їх в якості настільних книг, у результаті чого в кожного техніка виявилося по два-три екземпляри вищезгаданого Каталогу.
...Надзвичайно цікавою книгою цей каталог виявився!
...Бувало випустиш літак у політ, робити нема чого, лежиш на чохлах і, ...Каталог ретельно вивчаєш.
...Ага!!!, ...журнал "Огонек"- ліміт; журнал "Юность"- ліміт; журнал " Вокруг света"- ліміт; журнал "Радио"- ліміт; "Литературная газета"- ліміт. Навіть незрозуміла назва каталогу. Назвали б, "Каталог лімітованих періодичних видань СРСР", тоді усе стало б ясніше.
...Але звернув я увагу, що усі видання, які видавалися на не російській мові були нелімітовані. Приміром, усі українські газети та журнали під ліміти не попадали. Журнал "Перець"- їж скільки душа побажає, газета "Молодь України" - без обмежень, журнал "Радянська жінка"- хоч сто штук цих жінок. А газети... а все інше... ,одним словом сильно мене здивувала дана передплатна диспозиція.
...Мало-того, під ліміт не попадали і білоруські, вірменські, грузинські періодичні видання.
...Молоденький Валвік з подивом узнав, що в СРСР видається дуже багато періодичних друкованих видань на всіх мовах Світу. Отут тобі видання і на китайській, і на арабській, і на івриті, і на корейській мовах, і навіть англійською мовою.
...От прямо таки стало цікаво побачити нашу "Правду", з портретом видатного Генерального Секретаря і його "Малою землею" мовою цинь-циней! Мені здалося, що корінним цинь-цийцам даний твір припав би до душі. А головне, все без ліміту! Прямо-таки, виписуй, скільки заманеться. От це,"виписуй скільки заманеться" сприймалося з труднощами.
...Маючи деякі екстремістські схильності, ВВ вирішив провести експеримент. Зважаючи на те, що українську мову він знав досить непогано, жив та виховувався в Україні, звісно, вирішив він виписати українську періодику. У перелік підписки потрапило багато всього. Отут тобі і журнали літературні "Дніпро" і "Вітчизна", "Перець", звісно, "Радянська жінка", і газети "Молодь України" і "Молода гвардія", усе це було прямо таки без перешкод і виписано. Звичайно, відвертітися від "Правды" і "Комммуниста Вооруженных Сил" теж не вдалося. Словом, на півроку передплатної кампанії була затрачена половина місячної зарплатні.
...Наступив 1977 рік. Прямо таки після Нового Року, із затримкою в три- чотири дні пішла періодика, спочатку газети, а потім і журнали.
...А як красиво все оформлено! Кожна газетка в спеціальному напівконверті, кожний журнальчик у конверті.
...Старається видавництво "Радянська Україна", адже за рубіж, у Казахстан, пресу- то відправляє.
...Приходиш бувало зі служби в гуртожиток, а на ліжку ціла копиця преси іноземної, тобто з України.
...Співмешканці по готельній камері спочатку з іронією та гумором до всього цього віднеслись, а потім і самі пристрастилися до читання. Тим більше, що українців, та знаючих українську мову офіцерів було достатньо.
...Усе начебто б і нічого. Але, розумієте, на весь Учаральський гарнізон, з безліччю військових частин і дуже великою кількістю особового складу, виявився тільки один такий експериментатор, який у масовій кількості почав виписувати українську пресу.
...До чого-б це??? У чому тут ізюмина??? Яка політична благонадійність цього Валвіка, адже він хоча і технар, але радянський офіцер! А чи немає тут злого наміру та всепоглинаюче - розтлінної націоналістичної ідеології?!. Гірше того, а раптом... адже ворог не дрімає!, та і як відомо, Ріхард Зорге теж із преси починав. Одним словом, почалися якісь незрозумілі процеси з боку спеціальних органів, ...з караючими повноваженнями.
...Але Валвік про це ще нічого не знав, а головне, і не догадувався, що влетів " під ковпак" радянських Мюллерів.
...Почалися "процеси" такі собі непомітні. Усе частіше та частіше на очі почав чомусь попадатися Повноважний Представник особого відділу, такий собі симпатичний майор, з непомітною зовнішністю, у димчастих окулярах. А найголовніше, такий ніжний і культурний в спілкуванні цей майор, прямо таки до неподобства.
...Підійде, дуже культурно привітається, життям і побутом поцікавиться, запитає про новини з неньки-України, і так собі, культурно піде.
...І от я помітив, що до іншого технічного люду він, цей Представник якось байдужий, а до мене, прямо таки особливі симпатії має. Ну, думаю, запав я йому в чимось в очі, точно буде сватати у свою єпархію.
...А він такий, цей майор, культурний і ввічливий, блин твою!
...Усі крапки над "І" розставив замполіт ескадрильї, відмінний льотчик і цілий капітан. А практика показує, що якщо замполіт є гарний льотчик, то замполіт з нього ніякий, а от якщо замполіт відмінний, то тоді з нього льотчик – ніякий.
...Замполіт був відмінним льотчиком, тому він без натяку, в закутку взяв ВВ за "шкірку" і тупо запитав: "Ти якого чорта так багато літератури українською мовою виписуєш?! Тобою вже особливий відділ зацікавився!". На що я йому і відпарирував:"Я не зрозумів! Я ж через Вас усе виписував!",- і на німо-нерозуміючий погляд замполіта додав:- "Ви ж підпискою займалися, блин Вашу, мало того, похвалили, що я половину зарплатні на неї угрохав!".
...Отут уже замполітові нема чого було заперечити, він тільки і сказав:"Ну ти із цим "товаришем" поаккуратніше, а то він таких "галок" у твоїй СПРАВІ наставить!, ...що ти тут, на передових рубежах боротьби з китайським ревізіонізмом, у буйній напівпустелі Казахстану і подохнеш!".
...От авіація!. У піхоті так прямо і відверто всі ці "таємниці" не здаються. А отут, прямо-таки в лобешник! Я ж говорю, замполіт був відмінним льотчиком.
...Життя ішло, начебто б нічого і не відбувалося. Член ВЛКСМ, цілий лейтенант технічної служби ВВ ретельно тягав водило, заправляв літак і особливо не спантеличувався політичними проблемами. З успіхом відбивався від наїздів по марксистсько-ленінській підготовці, зрідка проявляв активність у написанні Бойових листків на стандартних бланках на Бойовому чергуванні, одним словом служив на передових рубежах. При цьому Валвік навіть умудрявся одержувати якісь подяки, грамоти, надруковані на напівзіпсованій друкарській машинці, і навіть Цінний подарунок у вигляді електричного утюга.
...Візити Представника не припинилися. Прийде, навіть на польоти бувало, посидить, покурить, душевно поговорить. То запитає, бувало, звідки батьки родом, а випадково не із Західної України?, розчаровано зітхне, отримавши негативну відповідь, поцікавиться про те, не "сиділи" прадід із прапрабабцею за антирадянську агітацію, теж засмучено зітхне. Щиросердечні, отакі прямо щиросердечні бесіди відбувалися, прямо таки з щирістю найбільшою. Розходилися ми з ним задоволені та умиротворені.
...Народ, це співмешканці по общазі почали щось підозрювати й чесно говорячи ревнувати за цією ситуацією. Це-ж що! оцей ВВ- усього рік у Казахстані, а отут така дружба з "особняком"! ...точно, скотина, цей ВВ!!!, ...не миттям так катанням (через особливий відділ, зрозуміло) вирішив змитися з передових рубежів захисту Вітчизни на казахському напрямку.
...Правда, відбулася пара навіть дотепер незрозумілих проколів, через які, я так зрозумів, мені і не повезло по лінії співробітництва зі спецслужбою.
...Пам'ятаю, один раз Представник затіяв якусь дивну розмову про підступ якихось націоналістів, і так собі, між іншим запитав, мол, не чи знаю я де їх оці ворожі закордонні центри знаходяться?
...Я зрозумів!!! Наступив час!!! Це контрольне запитання!!! Це ж мене, як особу, що знає українську мову, що читає українську пресу хочуть закинути у ворожий стан, звісно з надзвичайною та дуже відповідальною місією.
...Блин!!! Де-ж цей Центр ворожий знаходиться?? Швиденько перемотав у пам'яті Короткий курс Історії КПРС, нічого толком не згадалося, сказав, як міг, але відверто:"...Ой!!! ...точно не знаю, але, ... чи-то в Мексиці, чи-то в Мюнхені..., словом, десь в ТІМ РЕГІОНІ!".
...Представник з якоюсь незрозумілою жалістю подивився на мене і перший раз сказав мені досить відверто:" Так.... ВВ!, ... тебе за кордон без конвою відпускати не можна ...заблудишся!...". Я так і не зрозумів, а що я такого сказав?! Але я все-таки зрозумів, що підсумковий іспит перед відправленням на спецзавдання був мною провалений.
...Вершиною провалу співробітництва із Представником була зовсім незначна епізодична бесіда.
...На польотах, ...жарища!!!. Літак випустив у політ, напівлежу, балдію. І отут, з якогось біса, "колега" з'являється. Підсів, так культурненько, ...те та се, а потім якось відразу бика за роги:"А ти такого Шухевича, знаєш?" - і так уважно-уважно, а головне, ласкаво на мене дивиться.
// прим. авт.: Р.І.ШУХЕВИЧ (1907-1950) - один з лідерів Української Повстанської Армії (УПА)///.
...Відповідь миттєва:"Звісно! Відмінний чолов"яга!". Дивлюся, у "колеги" окуляри злетіли нагору, а нижня частина щелепи вниз. Якось починаю розуміти, що Представник чогось недозрозумів. Продовжую пояснювати більш детально:"Ну, Ваня Шунхевич, технік з 34 літака, футболіст унікальний, фіг гол йому у ворота вставиш!".
...А отут і Ваня неподалік, кричу йому, для ясності:"Ваня!, галопом сюди, отут тобою контррозвідка цікавиться!". Прибіг Ваня, бачимо Представник сидить такий обм'яклий, обм'яклий, якийсь квеленький. Так воно й зрозуміло! На вулиці жарища під п'ятдесят, це ми- те, технарі, калачі терті, а спецслужби вони ж ніжні... Коротше, відпоїли водичкою газированною нашого спецпредставника, побалакали ще про футбол. Попрощався особист і похитуючись пішов. Прямо таки видно, служба то тяжка і відповідальна, не те що в нас, технарів.
...Сам не знаю, чому, але більше із мною ніяких бесід не було, не згодився я для агентурної роботи, хоча і українську мову знав.
...Спливали часи. Закінчилося перше півріччя, а з другого півріччя пішов новий передплатний сезон.
...На початку липня, приходить ВВ у холостяцьку общагу, бачить- на ліжку дуже багато якихось напівконвертиків валяється.
...Намагаюся розібратися. Ну з українською пресою все зрозуміло, а отут ще... Так що це таке!!! Ще якісь газети, але на незрозумілих мовах!
...Одна газета, з ієрогліфами. Цю мову я якось відразу розпізнав - отакі ієрогліфи, у вигляді будиночків із кришечками. Виходить, або китайська, або японська. Газета то радянська, а в її кінці реквізити написані російською мовою. Газета виявилася корейською мовою. Та і портрети підказали точну адресу- наш Леонід Ілліч із корейською книжечкою в руках і їхній Кім-Ір-Сен.
...Дивлюся далі. Дві інші газети по стилю написання були дуже схожі, тільки в одній газеті букви вітієватими закарлюками та крапки зверху, а в другій- різкуваті закарлюки, а крапки знизу.
...Знову ж, через реквізити видання швиденько визначив - одна газета написана арабською мовою, а друга- на єврейській. Звісно, усі газети радянського видання, з портретами незабутнього Генерального Секретаря на титульному аркуші.
...Сказати, що у ВВ було повне нерозуміння ситуації, це нічого не сказати. Це був шок!, причому, шок тривалої дії.
...Ситуацію розрядив дикий регіт, що доходив до ревіння із сусідніх номерів. Виявляється, з почуття ревнощів мене щодо до плідного співробітництва з особим відділом, співмешканці по камері виписали на моє ім'я от ці три газети. От гади!, і грошей-те не пошкодували.
...В результаті я ці пакетики-напівконвертики і не розвертав, так у стопочку і складав. Газети виявилися паршивими. Навіть у якості скатертин дуже були незручні. Бувало, покладеш на стіл, і скільки б не випив, ніякого комфорту. Навіть збільшувальне скло у вигляді склянки не допомагало прочитати останні новини на незрозумілих мовах.
...Спеціальний Представник якось до Валвика охолов, бесід більше не затівав, здоровався культурно і чемно. Іноді в його погляді через димчасті окуляри проскакувала співчутлива думочка, типу ...і коли-же за тобою психушку надсилати ????. Але дій ніяких не було.
...Правда, корейська газета, зіграла певну роль.
...Був у нас один технік літака Ігор - чистокровний майже у всіх поколіннях українець. Чому майже ? Я не знаю, у свій час у татаро-монголів під предводительством Батия був окремий корейський батальйон, чи ні? Напевно все-таки був! І цей батальйон, напевно, не дуже коректно ставився до жіночої статі на захоплених в процесі навали та окупованих областях.
...Одним словом, через двадцять поколінь от ці всі історичні події на Ігорькові і висвітилися. Грубо говорячи, щілина очей, це китайцям прижмурюватися потрібно, та і інші риси лиця специфічні. А так, чистокровний українець!
...Ігорю приліпили кликуху "китаєза", на яку він майже не реагував і не ображався. Ну, китаєза, так китаєза, головне, щоб гроші вчасно платили. Ну і ми теж, не борзіли, а якщо по кличці коли небудь, то ніжно, з гуморочком, без зловживань.
...Ось холостяки, співмешканці по общазі вирішили все-таки використата оцю корейську газету. Взяли стандартний бланк Бойового Листка, а з газет понавирізали всякої фігні, наклеїли. Вийшов бойовий листок корейською мовою. Поверх усіх цих вирізок присобачили портрет товариша Ілліча, з особистим твором, типу "Цілина" єврейською мовою. І от оце творіння Бойового агітаційного мистецтва почепили Ігорю прямо на парадні створки аркового сховища. Нехай, мовлявл, Ігорьок прочитає ...вісті з генетичної батьківщини.
...Відмінний жарт! ...гумор супер! ...прикол чудовий!
...Ситуацію врятував замполіт. Чисто випадково, буквально через п'ять хвилин після "публікації" він виявився в цьому районі. "Бойовий листок" був зірваний миттєво, усі "учасники процесу" зібрані за капоніром, де на протязі п'яти хвилин усім цим технічним нетямам було пояснено: - не зазіхайте на святині!!!, інакше, хана!.
...Я вже говорив, замполіт був гарним льотчиком і відмінною людиною. Він наші напівдитячі прибамбаси зрозумів, оцінив і нікому не "заклав". Так, що обійшлося, хоча, цей жарт міг би дорого коштувати.
...Через тиждень ВВ почав виявляти на ліжку ще якісь конверти із пресою на незрозумілих мовах. Причому, співмешканці по готелю теж були вкрай здивовані, адже ніхто нічого більше не виписував!
...Виявляється, у районному поштовому сортувальному пункті там також нормальні люди працювали. Бачачи таку справу, вони вже без розбору всю кореспонденцію, яка була в напівконвертиках, на незрозумілих мовах почали вивантажувати в одну адресу - на Валвіка. Мовляв, розбирайся! Скільки я цих конвертиків на пошту назад перетаскав, скільки лайок було! Всерівно, дивишся і залетить незрозуміла преса.
...Ну, добре, я вже неспроможний виправдовуватися в тому, що я не агент арабської, єврейської, корейської і особливо україно-націоналістичної розвідслужб.
...Але решта! Я технічно не можу бути агентом усіх країн, мови яких включені в "КАТАЛОГ передплатних періодичних видань радянської преси". І так, агент чотирьох розвідок, на безоплатній основі.
...Останньою краплею роздраю стала поставка якогось вірменського журналу, отакого барвистого, з кінофільмами пов'язаного.
...До речі, стати агентом п'ятої розвідки - вірменського радіо я б не відмовився. Стажуюся потихеньку в цьому напрямку...

Ответить