Объявление форума
Регистрация отключена. Оставляйте сообщения в разделе "Гостевое общение"

Гуси, мої гуси...

Ответить
Аватара пользователя
valvic
Основатель форума
Сообщения: 221
Зарегистрирован: 07 авг 2017, 08:44

Гуси, мої гуси...

Сообщение valvic » 27 окт 2019, 20:27

ГУСИ, МОЇ ГУСИ...
...Пам'ятається, першим музичним твором, який ми вивчали в сільській школі, була пісенька "Гуси мої гуси!". В якості домашнього завдання з предмету "Музика і співи" нам, першокласникам, було зазначено вивчити слова пісеньки і всіляко тренуватися в її виконанні.
...Як старанні учні, та ще в першому класі ми, маленькі, і ще бажаючі вчитися школярі, а конкретно - Валвік і мій одноліток Ваня завзято взялися за вивчення слів пісні і тренування у вокалі.
...Женемо ми гусей з Ванею на випас вдалину, повз Бадерівского містка, на свіжовикошене пшеничне поле і наспівуємо з усієї сили: "Жили у бабусі два веселих гуси !!!, один сірий, другий білий, два веселих гуси!".
А в небі сонечко, все навколо зеленіє, тепло і радісно.
Та і гуси, двома окремими табунами покірно плетуться на випас, куди направляються малолітніми пастухами, що тягнуть з собою напівнаповнене відро з водою, і заливаються цією дитячою незабутньою пісенькою.
Рідкісні перехожі з розумінням ставилися до вокальних вправ дітвори. Як же!!! Слова нешкідливі, серйозні, мабуть в школі вивчають. Це тобі не "Шумел камыш, деревья гнулись!" під п'яну лавочку.
...Вигнавши гусей на випас в свіжевикошене поле, дітвора напівзакопувала відро з водою, споруджуючи такий собі носимий напувальний апарат для гусей, і починала займатися підготовкою до занять. З полотняних сумок витягувалися Букварі, і маленькі Вітя і Ваня вивчали першу і саму Головну букву алфавіту. Серйозно вивчали, придумуючи до неї слова різні. Після того, як це заняття набридало, малеча "під'їзджала" до діда Данила, що випасав неподалік свою козу, з натяком, ...зіграти в карти.
...Старий дід Данило особливо і не артачився. Дотримуючись усіх правил конспірації, біля копиці свіжевикошеної пшеничної соломи, влаштовувалися "карткові" бої на "щигля". Грали в класичного дурачка, озираючись на всі боки, щоб інші дорослі не помітили. Інакше, дідові - ганьба, за спокушання малечі, а нам прочухран. Але, звичайно все відбувалося нормально, без ексцесів на грунті виховання. Дідусь періодично зазнавав від юних першокласників щиглів, хоча і молодому поколінню на горіхи теж діставалося.
...Тим часом гуси, окремими табунами, під проводом гусаків виходжували по полю, підбираючи невикошені, або повалені колоски, насолоджуючись результатами неякісно прибраного врожаю. Періодично гуси підходили до відра з водою, запивали з'їдене зерно водичкою, вертячи головою упаковували "вола" і поверталися до подальшого процесу насичення.
...Пізнім вечором, наситившихся гусей юні пастухи гнали додому, тягнучи порожнє відро. Пісень вже не було, була одна задача - не пустити гусей в ставок. Якщо гуси вскочать в ставок, то просто так їх на сушу не виманиш і не виженеш. Доведеться повністю роздягатися і вплав виганяти гусей. Але то проблема, так як гуси теж плавають, і можуть по воді втікати. А Мочарківський ставок великий, там вже є де "поманеврувати"!
Вдало обігнувши водну перешкоду, гуси заганялись в домашній гусятник, а малолітні пастухи з почуттям виконаного обов'язку приймалися за виконання письмових домашніх робіт - в зошиті палички всілякі малювати. Гуси тихо і мирно дрімали, під пильною охороною сімейного ватажка - гусака.
============
...Взагалі, що стосується гусей - то це ціла епопея в житті сільських дітей середини двадцятого століття. Серед підростаючого покоління виробничі ролі розподілялися залежно від життєвого досвіду.
...Років до чотирьох - п'яти дитина проходила попереднє тренування, гуляла щосили, нічим не спантеличуючись. У віці від п'яти до шести років хлопчики завзято навчалися плавати в ставку, під наглядом старших братів, і в більшості випадків під кінець шести років у них це виходило. В цей же час на юне покоління все частіше і частіше випадали завдання щодо випасу гусей. Спочатку все це відбувалося в якості гри, під наглядом старших, а з часом зазначена задача звалювалася на малечу в повному обсязі.
...Словом, до шести-семи років діти вміли кваліфіковано купатися в ставку і сяк-так пасти гусей. Для батьків пріоритетним завданням був випас гусей, в той час, як для малечі - купатися. Як бачите, пріоритети були злегка різні.
...Старших братів, тих потихеньку відлучали від гусей і переводили на виконання більш солідних функцій - випас корів, в гіршому випадку свиней, то було вже майже доросле заняття. Дітлахам, яка долала проблему з коровами, дозволялося тренуватися в їзді на дорослому велосипеді (крізь раму).
...Але, повернемося до наших гусей.
...З метою згладжування антагонізму між випасом гусей і бовтанням в ставку, малеча придумувала різні хитрощі.
...Найпростіший спосіб - одного пастуха залишити для випасу, а всім іншим - до ставка. Але, як показувала практика, у цього малолітнього пастуха теж бажання купатися прорізалося, в результаті чого - гуси зоставалися без нагляду.
...Пронюхали-дізналися ми, що гуси дуже люблять траву - молочай, а коли її наїдяться - засинають. Провели експеримент - на бригаді, за фермами цього молочаю море неміряне! Нарвали сніп трави, принесли гусям. Гуси з апетитом з'їли траву і буквально хвилин через п'ять - в сплячку. Гуси в сплячку - ми в ставок. Трава дивовижною виявилася!!!, гарантовано забезпечувала сон гусей години на дві.
..."Неміряне" море молочаю в заростях за фермами досить швидко було вичерпане, довелося повернутися до класики жанру - випасу.
...Пасти гусей малолітніми пастухами - це умовність. Гуси пасуться самі по собі, а ми, малеча - бовтаємося в ставку теж, самі по собі.
...Гуси мали шкідливу звичку, після виповзання зі ставка прямо йти на гору в пшеничне поле, колосочками насолодитися. Але, це було вкрай заборонено, це ж потрава посівів! Штраф за це порушення покладався - по п'ятдесят копійок з кожного гусака - порушника.
...Виловлював з полів "диверсантів-гусей" наш бригадир колгоспний - Микола Андрійович. Заганяв він цих гусей на бригаді в комору, що залишилася від колишнього магазинчика, і вимагав від власників гусей оформлення протоколу про "витрав посівів".
...Звісно, власникам гусей (нашим батькам) все це було не до душі, і всі шишки падали на голови "невдалих юних пастухів", які допустили самовільний випас.
...Так вже вийшло, що і я, маленький Вітюха влетів в подібну ситуацію.
...Поки я бовтався в ставку, гуси полізли в посіви, були заарештовані і доставлені дядьком Колею до місця "камери тимчасового затримання". Отямився я вже тоді, коли бригадир гусей заганяв в цю "камеру".
...На всі прохання і благання про те, щоб мені віддали гусей, що мовляв, порушення не повториться, позитивної реакції не було. Суворий бригадир наказав йти кликати батьків (для оформлення протоколу).
...Ага!!! ...побіг !!!, ...галопом !!! Це ж якщо батьки дізнаються, що я гусей проґавив, то мало не здасться...
...Словом, заліг я в засідку, спостерігаю, коли-ж дядя Коля від сараю-магазинчика піде. Ну, не буде він весь час там стирчати!
...Через деякий час, суворий бригадир пішов у своїх справах.
...Я швиденько до сараю, - на дверях замок, ніяк гусей з тимчасового ув'язнення звільнити не виходить. Я і так, і сяк, ніяк відкрити двері не можу. Заспокоївшись і придивившись, почав оцінювати обстановку.
...Дивлюся, комора стоїть на стовпчиках-підпорках, а під самою коморою знизу щілина непогана. Забираюся я в цю щілину, прямо під підлогу комори. З усією сили упираюся в дошку з підлоги. Як не дивно, дошка піддалася і вивалилася всередину. Ось тобі і вихід!
...Вибираюся назовні, чекаю, коли гуси почнуть через дірку на свободу вискакувати. Час йде, а гуси виходити через цей "підкоп" не бажають. Їм що, там, за гратами сподобалося, чи що?. З метою насильницького визволення гусей, забираюся я через зазначену раніше дірку всередину комори. Ганяюся за гусьми, поодинці їх виловлюючи і випихають через дірку на свободу.
...Гомін стоїть, невимовний! Гусак, той в бійку поліз, але главу сімейства я швиденько і першочергово спровадив в дірку. Після цього справа пішла швидше і хвилин через десять всі двадцять три гусаки були на волі. Останнім залишав комору малолітній пастух Вітя.
...Вилажу назовні і бачу ...О! ...що я бачу !!! Неподалік, на пеньку сидить грізний бригадир - дядя Коля і мовчки спостерігає за ситуацією насильницького втечі гусей з місця ув'язнення. Поряд, збившись у купу, регоче гусяче стадо.
...А взагалі-то, гуси- дурепи !!! Неподалік, метрах в тридцяти ставок, рвонули б туди і тільки слід прохолов, ні-ж стирчать на місці. Вони що, чекають повторного заходу в "КПЗ"?, ...ось і загонич неподалік.
...Словом, вибрався я назовні, бачу, справи мої і так були погані, а зараз будуть ще гірше, чекаю розв'язки.
...Сидить наш грізний бригадир, Микола Андрійович, мовчить. Суворий такий, але мовчить. Як мені здавалося, довго він сидів, про щось думав і мовчки, дивився на мене, на смерть переляканого. Не знаю, про що він думав, може про життя наше непросте, може про дітей своїх, ось таких же "малолітніх пастухів", не знаю. Тільки, мовчки і важко-важко, він встав з пенька, і втомленою-втомленою ходою пішов потихеньку у напрямку до ферм. Пройшовши половину шляху, дядя Коля зупинився, озирнувся, погрозив мені пальцем і пішов далі. Про що він думав, чому він так зробив, не знаю.
...Подальші події можна передбачити в два слова - гуси на реактивній швидкості були викрадені з бригади і доставлені на родинне обійстя. Батько, вислухавши мою розповідь, промовчав, чому він промовчав, я не знаю.
...На наступний день я помітив що колгоспна комора була злегка підремонтована. Підлога була міцно прибита новенькими цвяхами, а всі доступи до щілин засипані землею. Я зрозумів - повтор по ситуації "не пройде".
===============
...Гуси мої гуси! Ціла епопея в житті сільської малечі...
... Ранній ранок, ще роса холодна, холодна. Мати дає на випас шматок білого хліба і пляшку свіжевидоєного, ще теплого молока. І ти, ще маленький - маленький хлопчик, виганяєш гусей на випас.
...Сідаєш біля копиці з пахучою соломою і під акомпанемент гусячого гомону насолоджуєшся смаком молока з окрайцем білого хліба. Як смачно!
...А навколо гуси, хрустять колосками поваленої пшениці, сонечко, яке встає з-за обрію, спів птахів, ...і наше незабутнє дитинство..

Ответить